$author = get_post_meta($post->ID, 'author', true); ?>

Dave Obey

Daily Motivations - Follow

David Ross Obey ( OH-bee; born October 3, 1938) is a former United States Representative. Obey served in the House of Representatives for Wisconsin’s 7th congressional district from 1969 to 2011. The district includes much of the northwestern portion of the state, including Wausau and Superior. He is a member of the Democratic Party, and served as Chairman of the powerful House Committee on Appropriations from 1994 to 1995 and again from 2007 to 2011. He is the longest-serving member ever of the United States House of Representatives from the state of Wisconsin.
On May 5, 2010, Obey announced that he would not seek reelection to Congress in November 2010. He left Congress in January 2011, and was succeeded by Republican Sean Duffy. He began working for Gephardt Government Affairs, a lobbying firm founded by former U.S. House Majority Leader Dick Gephardt, in June 2011.